Általam érdekesnek vélt események, történésék, évfordulók, több területet érintve.Úgy gondolom, lesz itt szó, tudományról, technikáról, egészségről, kultúráról, sportról, hobbiról, állatokról, érdekességekről stb...
Pyrandus:
Jövő télen megeszem. Ha lenne skót étterem Magyarországon. (2024.06.23. 19:14)Tudod e mi a haggis?...
Berezvai Viktor:
Az olimpia hármas jelszava: Citius Altius Fortius (Gyorsabban Magasabbra Erősebben) lett.
Nem bát... (2013.07.04. 22:29)Tudod e mi az olimpia jelmondata?...
Hugonnai Vilma (Nagytétény, 1847. szeptember 30. – Budapest, 1922. március 25.) az első magyar orvosnő.Élete és munkássága, valamint harca a női egyenjogúságáért összefonódik.Grófi család ötödik gyermekeként született. Alapismereteit otthon, majd a pesti…
Edward Jenner Edward Jenner (Berkeley, Gloucestershire, 1749. május 17. – ugyanott, 1823. január 26.) angol sebész, a himlőoltás feltalálója.Egy tehenészlány megjegyzése, miszerint ő már nem kaphatja el a himlőt, hiszen átesett a tehénhimlőn,…
A kutyáknál a hiánytalan fogak száma 42. A felső fogsort 20 fog alkotja. 6 metsző (incisivus) 2 szem (caninus) 8 előzáp (premolaris) 4 zápfog (molaris). Az állkapocsban 22 fog ül, itt 2 zápfoggal több van. ~¤~
William Lawrence Bragg Sir William Lawrence Bragg (1890-1971) a legfiatalabb Nobel-díjas, aki apjával, William Braggal (1862-1942) együtt 1915-ben kapott fizikai Nobel-díjat a kristályszerkezet röntgensugár-módszerrel történő analízisénak…
A közönséges nátha, vagy egyszerű megfázás kórokozója a rhinovírus, amely cseppfertőzéssel terjeszti a meghüléses betegséget. A felsorolt vírusok közül a varicella a bárányhimlő, a poliomeilitis a gyermekbénulás, rabies a veszettség kórokozója. ~¤~
(Fenyőpinty, a fotót Bécsy László készítette, 1993 tele) Egy nemzetközi tudóscsoport rájött arra, hogy honnan „tudják” a madarak, mikor kezdjék tavasszal az éneklést. A hosszabbodó nappalok miatt különböző hormonok kezdenek termelődni, és ezek…
A levegőszennyezés hatására kisebb távolságra jut el a virágok illata - állapította meg egy új tanulmány. A kutatás eredményei arra is választ adhatnak, hogy egyes beporzó rovarok, leginkább a méhek állománya miért csökken bizonyos régiókban. A Virginia Egyetem kutatói…
Bár még nem az örök élet titkát fejtették meg, de amerikai kutatók végre azonosítottak olyan génváltozatokat, amelyek meghosszabbítják az emberek életét. Elképzelhető, hogy a férfiakból hiányoznak ezek a változatok, mivel eddig csak női hordozókra bukkantak. Érdekes módon…
A méhek a virágok nektárjából és mézharmatjából gyűjtik a méz alapanyagát az előgyomrukban. Ott a gyomornedvekkel keveredve vegyileg átalakul. Ezt a híg, magas víztartalmú mézet a kaptár hatszögletű lépsejtjeiben tartalék táplálékként raktározzák el. A kaptárban…