...hogy jóllehet az emberi szervezetnek naponta 2-5 gramm sóra van szüksége, a hazai átlagfogyasztás 16g.
A só nagyon fontos ásvány a szervezetünk számára. Régen a sót egy-az-egyben válották az arannyal Timbuktuban ahogy a karavánok haladtak át a Szaharán. De hacsak nem épp most futottunk maratont vagy nem élünk a sivatag kellős közepén, valójában csak egy kis mennyiség só is elegendő naponta.
A konyhasó 2 összetevője: NÁTRIUM és KLÓR
Egy teáskanál sóban körülbelül 2000 mg nátrium van.
A nátrium elengedhetetlen ahoz, hogy megtartsuk a vízeggyensúlyt az összes szövetünkben és a folyadékokét a szervezetünkben. A dolog így működik: A nátrium visszatartja a szervezetünkben a vizet. Általában a többlet nátrium ki van bocsájtva a vizelettel, hogy a vízeggyensúly normális maradjon. Viszont ha túl sok nátriumot fogyasztunk rendszeresen, az a víz visszatartásához vezethet a vérben és más szövetekben, különösen azoknál a személyeknél akiknek genetikai hátterük van a nátrium visszatartására. Ennek a visszatartott víznek egy része a vérben végzi, és megnöveli a vér tömegét amit az erekben kell forgatni. Ha a vérmennyiség olyan nagyra nő, hogy az erek nem bírnak tovább tágulni hogy kompenzáljanak, a vérnyomás megemelkedik.
Állandó magas vérnyomás keményen megdolgoztatja a szivet, hogy a többlet folyadékot is forgassa és fenttartsa a vérkeringést. Ráadásul a magas vérnyomás meggyengítheti az érfalakat. Ez a két dolog felgyorsíthatja a lepedék lerakódást az erekben amik ellátják a szívet és az agyat. És minnyájan tudjuk, hogy ez mihez vezethet: megnövekedett esélyre a szívinfarktushoz és a szélütéshez.
A legtöbb étel a természetes álapotában nagyon kevés nátriumot tartalmaz. A legtöbb nátrium úgy kerül az ételünkbe, hogy tartósított és előre feldolgozott ételeket választunk.
-*-