A gyógynövények ősidők óta meghatározó szerepet töltenek be a gyógyítás és a szépségápolás területén egyaránt. Létjogosultságukat ma már tudományosan is elfogadják, és számos hatékony gyógyszer készül gyógynövények felhasználásával.
A természetnek ezek a csodálatos építőkövei a bőr egészségének és szépségének megőrzésére is kiválóan alkalmasak. A civilizáció ártalmai, az egyre növekvő mértékű környezetszennyezés bőrünkön, hajunkon is nyomot hagy, nem beszélve a nem látható jelekről. A helyesen kiválasztott növények számos kozmetikai, bőrgyógyászati probléma megelőzésére és kezelésére jelenthetnek megoldást.
Sokszoros segítség
A növényekben található keserűanyagok erősítik a bőrt, az aromás olajok a baktériumokkal veszik fel a harcot. A csersav a pórusokat húzza össze, akárcsak az azulén, a biszabolol és az illóolajok is, és gyulladások esetén nyugtatóan hatnak. A kovasav és a szaponinok puhítják és tisztítják a bőrt, a glükozidok és a nyálkaanyagok pedig vízmegkötő hatásuk révén segíthetnek a bőrápolásban. A flavonoidok, a vitaminok és az ásványi anyagok a vérkeringést és az anyagcserét fokozó tulajdonságuknál fogva rendelkeznek regeneráló hatással.
Ám a gyógynövényeket ki kell "bontanunk", vagyis ahhoz, hogy érvényesülhessen a bennük található anyagok jótékony hatása, megfelelően elő kell készíteni azokat. A házi kozmetika hatásos eszközei a forrázatok vagy gyógyteák, amelyeket azon kívül, hogy elfogyasztjuk, borogatásként és fürdővízben is hasznosíthatunk.
Próbáld ki!
Tegyünk egy-két evőkanál aprított növényt 2–3 dl forrásban lévő vízbe, és az időnkénti kevergetés mellett legalább 5–10 percig hagyjuk állni. Ezzel a forrázattal, amennyire lehet, megkímélhetjük a növények hőérzékeny alkotórészeit.
Az enyhébb, akut panaszoknál már egy-egy gyógyteával is eredményt lehet elérni, a teakeverékek azonban a tapasztalat szerint jóval hatásosabbak. A tisztátalan, pattanásra hajlamos bőr esetében segít például a cickafarkból, csalánból, rozmaringból, körömvirágból álló teakeverék.
Mindazonáltal hamis az a nézet, hogy a természetes anyagok nem lehetnek ártalmasak. Bizonyos növények, mint például a kamilla, a cickafark és az árnika az arra érzékenyeknél mellékhatásokat, irritációt is kiválthatnak. A teakeverékekben egy-egy növény azonban olyan csekély mennyiségben van jelen, hogy igen csekély az allergiás reakció kockázata.
A levendulatea segít az alvászavaroknál és az idegi eredetű gyomorpanaszokat is enyhíti. A pszichés állapot és a gyomorműködés normalizálása a bőr állapota szempontjából is fontos. A népi gyógyászatban a levendulaforrázatot ezeken kívül sebkezelésre is használják.
A vérkeringés serkentésére akár mindennap ihatunk csipkebogyó- vagy zsurlóteát, ezek erősítik a kapillárisokat, azaz a hajszálereket.
Egy sor olyan növényt is ismerünk, amelyek elősegítik a rosszul hegedő sebek gyógyulását. A körömvirágból készült teával átitatott lenkendővel például a nehezen gyógyuló sebeket lehet – sikerrel – borogatni.
Amikor a gyógyteákat fürdők készítéséhez használjuk, akkor legalább 1 marék virágot teszünk a forrásban lévő 1 liter vízhez, amelyet 30 percig hagyunk állni. A forrázatot végül a fürdővízbe öntjük.
A vérkeringés serkentésére akár mindennap ihatunk csipkebogyó- vagy zsurlóteát, ezek erősítik a kapillárisokat, azaz a hajszálereket. A rozmaringlevelek, a majoránna, a kakukkfű serkentik a vérkeringést. Keringési zavarok esetén tehetünk erdeifenyő tûleveleiből készült főzetet is a fürdővízbe. Kéz és láb felmelegítésére lábfürdőként frissen őrölt mustármagforrázatot használhatunk.
Mire jó?
Akácvirág – száraz, korpázó arcbőr ápolására.
Bojtorján – irritált, gyulladásos, ekcémás arcbőr kezelésére, a fejbőr korpásodásának meggátolására.
Borsmenta – viszketés csökkentésére.
Cickafű – bőrnyugtató, pórusösszehúzó.
Csalán – hajhullás ellen.
Csipkebogyó – értékes C-vitamin-forrás.
Diólevél – zsíros, pattanásos bőrre.
Hársfavirág – bőrnyugtató, adsztringens.
Kamillavirág – irritációt csökkent, fertőtlenít.
Körömvirág – rosszul gyógyuló sebek, fekélyek kezelésére.
Ligetszépe – ekcémák gyógyítására.
Útifű – sebgyógyító, gyulladásellenes.
Fte ribiszke – érfalvédő tulajdonságú.
~¤~